Bez kategorii|

Jak unikać porażek? 9 nawyków, które musisz porzucić prowadząc firmę

Prowadzenie firmy to nie tylko spektakularne sukcesy i same dobre decyzje ale także błędy. Wynikają one często z nawyków, których nie pozbyli się przedsiębiorcy. Poznaj 9 przyzwyczajeń, których musisz unikać by Twoja firma rozwijała się zgodnie z oczekiwaniami.

1. Prokrastynacja

lazy-1458443

Często mówi się, że prokrastynacja (czyli odkładanie czegoś na ostatnią chwilę) jest cechą geniuszy. Jednak nie oszukujmy się, to jedynie wymówka. Często wydaje się, że kilka drobnych rzeczy, które musimy załatwić można odłożyć na później skupiając się na innych teoretycznie ważniejszych zadaniach. Prowadzi to jednak niestety do nagromadzenia się tych “drobnostek” i powstania kuli śniegowej. Wszystkie sprawy, których nie załatwiliśmy od razu zbiegają się w jednej chwili sprawiając, że nie mamy przez to czasu na inne działania, które moglibyśmy potencjalnie podjąć. By tego unikać najlepiej jest planować wykonanie tych zadań w najwcześniejszej wolnej chwili.

2. Wielozadaniowość

man-1633667_1920

Tak wielozadaniowość (nazywana też często multitaskingiem) to wspaniała cecha. Bądźmy jednak realistami, nikt nie jest najnowszym procesorem Pentium potrafiącym dokonywać setek obliczeń w jednej chwili. Mimo, że wydaje Ci się, że możesz na spotkaniu biznesowym równocześnie pisać na laptopie służbowego maila i rozmawiać z klientem to pamiętaj, że przez to nie jesteś skupiony ani na jednym ani na drugim. Cierpi wówczas na tym Twój biznes jak i Ty sam. Staraj się poświęcać maksymalnie dużo uwagi jednej czynności eliminując ze swojego otoczenia wszystko co może Cię rozpraszać. Planuj tak czas, żeby praca była płynnym przechodzeniem z jednego zadania w drugie a nie grą na kilku instrumentach na raz.

3. Niepotrzebna samodzielność

stadium-165406_1920

Wiemy, że skończyłeś świetną uczelnię, samodzielnie założyłeś i rozkręcić swoją firmę. Nie oznacza to jednak, że jesteś nadczłowiekiem, który sprosta wszystkim zadaniom. Branie na siebie zbyt wiele może prowadzić do zmęczenia wynikającego z braku wolnego czasu i w rezultacie błędów, których będziesz żałował Ty i Twoi współpracownicy. Otaczaj się osobami inteligentnymi i kompetentnymi i nie bój się delegować na nich część swoich obowiązków. Dobrzy współpracownicy nigdy Cię nie zawiodą!

4. Nie proszenie o radę

mentor-2062999_1920

Podobnie jak w poprzednim punkcie tak i tu musisz wykazać się odrobiną pokory i zaufania. Czasem świeże spojrzenie innych osób może kompletnie odmienić Twoje postrzeganie danego problemu i doprowadzić do rezultatów, których wcześniej się nie spodziewałeś. Pamiętaj praca zespołowa to nie slogan, a obowiązek każdego odpowiedzialnego przedsiębiorcy.

5. Skupianie się na szczegółach

microscope-149816

Jesteś fanatykiem szczegółów i tzw. mikrozarządzania? To bardzo źle. Oczywiście należy zwracać na nie uwagę, jednak nadmierne skupienie na nich może prowadzić do przewartościowania i wypaczenia optyki postrzegania całości problemu. To zaś prowadzi do sytuacji, w której umykają najważniejsze rzeczy. Tak, Mona Lisa to szereg połączonych ze sobą pociągnięć pędzla, jednak dopiero gdy spojrzymy na nią z określonej odległości w pełni będziemy mogli docenić kunszt obrazu.

6. Życie pracą

man-1351317

Wiemy, Twoja firma to Twoje dziecko. Nie bądź jednak nadopiekuńczym rodzicem. Poświęcanie całego swojego czasu na firmę to już nie zły nawyk a bardziej patologia. Odrobina odpoczynku i “odcięcia się” może czynić cuda. Nie dość, że nabierzesz nowej energii, to także wracając do pracy możesz spojrzeć na coś w świeży sposób i znaleźć rozwiązanie, o którym wcześniej byś nie pomyślał. Pamiętaj: korzystaj z czasu wolnego!

7. Unikanie analiz

analytics-1925495_1920

To wcale nie kłóci się z poprzednim punktem. Tak luz jest dobry, jednak jego nadmiar błędny. Dlatego musisz poświęcić odrobinę czasu na zadawanie sobie wielu pytań takich jak m.in. “dlaczego?”, “jak?”, “kiedy?”. Nie dość, że pozwolą Ci one lepiej zrozumieć istotę problemu, to w przyszłości pomogą lepiej planować i realizować założone cele. Nie bój się również sięgać po analizy liczbowe – w nich znajdują się twarde dane dotyczące wszystkiego co byś chciał wiedzieć.

8. Zaniedbywanie rozwoju

library-979896_1920

Brak czasu i skupienie się wyłącznie na firmie często prowadzi do tego, że przedsiębiorcy zaniedbują swój rozwój. Często też wydaje im się, że na pewnym etapie nie muszą już inwestować w swój rozwój. Nic bardziej mylnego! Stanie w miejscu prowadzi do sytuacji, w której może Ci umknąć wiedza, która skutecznie przełożyłaby się na rozwój firmy. Dlatego poświęcają wolny czas na czytanie, staraj się zwiększać swoje umiejętności (np. poprzez kursy bądź szkolenia) i bierz udział w wydarzeniach, które mogą coś Ci zaoferować. Możesz na nich też poznać wartościowych ludzi, z którymi znajomość zaprocentuje w przyszłości.

9. Zamykanie się w bańce

smilies-1607164_1920

To, że Twoja firma funkcjonuje w określonej branży nie oznacza, że na pewno do końca życia będziesz z nią związany. Bądź otwarty na nowe możliwości i zmiany na rynku. Analizuj dokładnie swoje otoczenie, wyniki przedsiębiorstwa i rynek. Może się okazać, że nagle powstanie nisza, w którą lepiej zainwestować niż trzymać się jednego postanowienia. Dlatego zawsze podchodź do wszystkiego z otwartym umysłem. Pamiętaj, nie musisz być jak orkiestra na Titanicu!FacebookTwitter

Udostępnij
Close Search Window