Aktualności, Covid 19|

Minister Zdrowia i Rada Ministrów wraz z ogłoszeniem stanu epidemii na terytorium Polski wprowadzili obowiązki i ograniczenia, a w niektórych wypadkach zakaz prowadzenia działalności, które wiążą się z dużymi skupiskami ludzi. Sprawdź, które zasady dotyczą twojej firmy lub pracowników.

Spis treści:

Ogólne zasady wprowadzania ograniczeń

Ministerstwo Zdrowia co tydzień ocenia wpływ zasad bezpieczeństwa na sytuację epidemiologiczną kraju. W zależności od tej sytuacji niektóre ograniczenia mogą być zdejmowane szybciej, a niektóre obowiązywać dłużej niż początkowo planowano.

Ważne! Niezależnie od ograniczeń wiele podmiotów musi spełniać szczegółowe warunki sanitarne. Sprawdź szczegółowe wytyczne sanitarne dla branż.

Od 8 sierpnia 2020 roku rząd wprowadził dodatkowe ograniczenia w powiatach z największą liczbą zakażeń. Powiaty te zostały podzielone na dwie kategorie:

  • strefa czerwona
  • strefa żółta.

Od 17 października 2020 roku:

  • obszar całego kraju – za wyjątkiem powiatów w strefie czerwonej – znajduje się w strefie żółtej
  • 152 powiaty znajdują się w strefie czerwonej.

Powrót do spisu treści

Jaka działalność jest ograniczona

Działalność lecznicza

Do odwołania obowiązuje ograniczenie wykonywania działalności leczniczej polegającej na:

  • sprawowaniu opieki stomatologicznej w pojazdach (dentobusy), wyjątkiem są świadczenia udzielane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 przez podmioty wykonujące działalność leczniczą wpisane do wykazu, a także innych chorób zakaźnych i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych
  • udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu programów zdrowotnych w pojazdach (pracownie mobilne).

Dyskoteki i kluby nocne

Do odwołania obowiązuje zakaz działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych lub działalności polegającej na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni.

Baseny, aquaparki i siłownie

Od 17 października 2020 roku do odwołania obowiązuje zakaz działalności basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem basenów, siłowni, klubów i centrów fitness:

  • działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów
  • przeznaczonych dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, studentów i uczniów w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

Działalność związana z poprawa kondycji fizycznej

Do odwołania obowiązuje zakaz działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z).

Hotele i miejsca noclegowe

W obiektach świadczących usługi hotelarskie nie można prowadzić dyskotek i klubów nocnych oraz działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej. 
W przypadku działalności gastronomicznej w tych obiektach trzeba stosować wytyczne sanitarne dotyczące gastronomii.

Z siłowni i basenów w hotelach mogą korzystać osoby przebywające w nich co najmniej jedną dobę hotelową.

Przeczytaj szczegółowe wytyczne sanitarne dla hoteli i miejsc noclegowych.

Działalność gastronomiczna

Prowadzenie działalności polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu (ujętej PKD w podklasie 56.10.A) oraz związanej z konsumpcją i podawaniem napojów (ujętej w PKD w podklasie 56.30) jest dopuszczalne od godziny 6.00 do godziny 21.00, pod warunkiem że:

  • w lokalu oraz w ogródku lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży w przypadku stacji paliw płynnych lub w ogródku gastronomicznym stacji paliw:
    • klienci będą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje
    • klienci będą zajmować co drugi stolik, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika
  • obsługa zakrywa usta i nos.

Ograniczenie obwiązuje do odwołania.

Ograniczenia dotyczące pracy gastronomii w godzinach od 6.00 do 21.00 nie mają zastosowania do:

  • realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu
  • wydzielonych stref gastronomicznych sali sprzedaży w przypadku stacji paliw płynnych lub ogródków gastronomicznych stacji paliw.

Kina i centra kultury

Prowadzenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki (ujętej w PKD w dziale 90.0) i działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych (ujętej w PKD w podklasie 59.14.Z) jest dopuszczalne pod warunkiem:

  • udostępnienia widzom lub słuchaczom co czwartego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni lub, gdy działalność jest prowadzona na otwartym powietrzu, przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami
  • zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy zakrywali usta i nos
  • udostępnienia co czwartego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie.

Udostępnienia widzom lub słuchaczom co czwartego miejsca na widowni, nie dotyczy:

  • widza, który uczestniczy w wydarzeniach realizowanych w ramach działalności, o których mowa w ust. 11, z dzieckiem poniżej 13. roku życia
  • widza, który uczestniczy w wydarzeniach z osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie
  • osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

Wydarzenia sportowe

Prowadzenie przez przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w PKD w dziale 93.0) polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego jest dopuszczalne, pod warunkiem że wydarzenia:

  • na stadionach i boiskach, w zakresie organizacji współzawodnictwa sportowego seniorów w rozgrywkach prowadzonych przez polski związek sportowy w drugiej i trzeciej klasie rozgrywkowej oraz Pucharze Polski lub ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie piłka nożna
  • na stadionach oraz przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów motorowych w zakresie organizacji współzawodnictwa sportowego w rozgrywkach prowadzonych przez polski związek sportowy w drugiej klasie rozgrywkowej oraz przez ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie żużlowym
  • w zajęciach lub wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób, uczestniczyło nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia
  • na basenach

– będą odbywać się bez udziału publiczności.

Organizator wydarzenia sportowego:

  • weryfikuje liczbę osób uczestniczących w zajęciach sportowych, wydarzeniu sportowym, korzystających z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego
  • dezynfekuje szatnie i węzły sanitarne
  • zapewnia osobom uczestniczącym w zajęciach sportowych, wydarzeniu sportowym, lub korzystającym z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego środki do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego
  • dezynfekuje urządzenia i sprzęt sportowy po każdym użyciu i każdej grupie korzystających
  • zapewnia 15-minutowe odstępy między wchodzącymi i wychodzącymi uczestnikami zajęć sportowych, wydarzeń sportowych lub korzystających z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego lub w inny sposób ogranicza kontakt pomiędzy tymi osobami.

Zakłady fryzjerskie, salony tatuażu i piercingu

W salonie mogą przebywać wyłącznie obsługa i obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki – także jego opiekun.

Przeczytaj szczegółowe wytyczne sanitarne dla:

Loty pasażerskie

Krajowy ruch lotniczy został wznowiony 1 czerwca 2020 roku, a międzynarodowy – 16 czerwca 2020 roku.

Przewoźnicy mogą prowadzić działalność pasażerskiego przewozu lotniczego pod warunkiem:

  • zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie samolotu
  • dezynfekcji statku powietrznego:
    • raz na dobę w przypadku lotu z pasażerami
    • po każdym locie z osobą chorą albo z podejrzeniem zakażenia chorobą zakaźną
    • przed i po każdej operacji lotniczej z pasażerami trwającej co najmniej 6 godzin
  • przekazania pasażerom formularzy kart lokalizacji podróżnego dla celów zdrowotnych oraz odebrania wypełnionych kart.

Udzielanie świadczeń zdrowotnych

Udzielanie świadczeń:

  • leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej
  • uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego dzieci wykonywanego pod opieką dorosłych

– jest dopuszczalne pod warunkiem negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 pacjenta i opiekuna dziecka, który zostanie wykonany w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia albo rehabilitacji.

Rehabilitację można prowadzić leczniczą w ośrodku rehabilitacyjnym stacjonarnie dla osób uprawnionych pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 pobranego nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego.

Przeczytaj szczegółowe wytyczne sanitarne dotyczące rehabilitacji.

Powrót do spisu treści

Ograniczenia dla firm w strefie czerwonej

Targi i wystawy

Obowiązuje całkowity zakaz działalności związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając działalności polegające na zarządzaniu i dostarczaniu pracowników do obsługi terenów i obiektów, w których te imprezy mają miejsce (ujętej w PKD w podklasie 82.30.Z).

Wesołe miasteczka i parki rozrywki

Obwiązuje całkowity zakaz działalności polegającej na prowadzeniu wesołych miasteczek i parków rozrywki (ujętej w PKD w podklasie 93.21.Z) oraz działalności parków rekreacyjnych bez zakwaterowania (ujętej w PKD w podklasie 93.29.Z).

Leczenie uzdrowiskowe i rehabilitacja

Obowiązuje całkowity zakaz działalności sanatoriów i usług rehabilitacyjnych.

Powrót do spisu treści

Jakie zasady obowiązują w sklepach i punktach usługowych

Trzeba zasłaniać nos i usta oraz używać jednorazowych rękawiczek lub stosować środki do dezynfekcji rąk:

  • w obiekcie handlowym lub usługowym o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m2
  • w sklepie
  • na stacji paliw płynnych
  • na straganie lub targowisku.

Obowiązek robienia zakupów w jednorazowych rękawiczkach nie dotyczy osób, które nie mogą zakładać lub zdejmować rękawiczek z powodu:

  • stanu zdrowia
  • całościowych zaburzeń rozwoju
  • zaburzeń psychicznych
  • niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim
  • trudności z samodzielnym założeniem lub zdjęciem rękawiczek.

Takie osoby nie muszą okazywać orzeczenia lub zaświadczenia.

Sprawdź, jak prawidłowo zakładać i zdejmować rękawice.

Obiekty handlowe lub usługowe o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m2 oraz zarządzający targowiskami (straganami) są obowiązani zapewnić:

  • rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk
  • dokonywać, w godzinach ich otwarcia, co najmniej raz na godzinę, dezynfekcji stanowiska kasowego lub stanowiska obsługi.

Dodatkowo, w strefie czerwonej, na terenie:

  • obiektu handlowego lub usługowego o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m2
  • sklepu
  • placówek świadczących usługi pocztowe

– może przebywać jednocześnie nie więcej niż:

  • 5 osób na stanowisko kasowe, z wyłączeniem obsługi – w przypadku obiektów i placówek o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług nie większej niż 100 m
  • 1 osoba na 15 m2 – w przypadku obiektów i placówek o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług większej niż 100 m.

Przeczytaj szczegółowe zalecenia sanitarne dla centrów handlowych.

Od 15 października 2020 roku, od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00–12.00 mogą być obsługiwane osoby powyżej 60. roku życia. Obiekt handlowy lub placówka muszą udostępnić informację o godzinach obsługiwania tych osób.

Ograniczenie obowiązuje w obiektach handlowych lub usługowych, których przeważająca działalność polega na:

  • sprzedaży:
    • żywności
    • produktów kosmetycznych innych niż przeznaczonych do perfumowania i upiększania
    • artykułów toaletowych
    • środków czystości
    • produktów leczniczych w tym przez apteki i punkty apteczne
    • wyrobów medycznych
    • środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego
  • świadczeniu usług pocztowych.

Ograniczenie nie ma zastosowania w przypadku:

  • gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia
  • obrotu hurtowego.

Powrót do spisu treści

Jakie zgromadzenia lub spotkania są dozwolone

Od 17 października 2020 roku w zgromadzeniach może uczestniczyć nie więcej niż:

  • 10 osób – w strefie czerwonej
  • 25 osób – w strefie żółtej.

Zgromadzenia organizowane są na podstawie zawiadomienia. Odległość miedzy kolejnymi zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100m.

Uczestnicy zgromadzenia muszą zakrywać usta i nos oraz zachowywać 1,5 m odległości.

Wojewódzki Inspektor Sanitarny może wydać dla danego zgromadzenia opinię w zakresie zagrożeń dla uczestników zgromadzenia i innych osób, w związku z sytuacją epidemiczną w gminie, na terenie której organizowane jest zgromadzenia. Opinia jest zamieszczana w Biuletynie Informacji Publicznej właściwego Wojewody i przekazywana organizatorowi zgromadzenia. Organizator zgromadzenia informuje uczestników o zasadach udziału w zgromadzeniu oraz o opinii Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, jeżeli została wydana.

Ograniczeń nie stosuje się do egzaminów przeprowadzanych w ramach kształcenia:

  • w zawodach medycznych
  • konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, w tym aplikacje prowadzone w formie aplikacji uzupełniających
  • egzaminów sędziowskich i egzaminów prokuratorskich
  • egzaminów na biegłych rewidentów i doradców podatkowych.

Wesela i inne uroczystości rodzinne

Dozwolona jest organizacja wesel, konsolacji, przyjęć komunijnych oraz innych przyjęć okolicznościowych do 20 osób, przy czym w strefie żółtej do tej liczby nie zalicza się obsługi.

Przyjęcia odbywają się bez możliwości tańczenia, a ich uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia miejsc.

Inne imprezy i spotkania

Od 19 października 2020 roku dozwolona jest organizacja imprez, spotkań i zebrań, niezależnie od ich rodzaju:

  • do 10 osób – w strefie czerwonej
  • do 20 osób – w strefie żółtej.

Przeczytaj szczegółowe wytyczne sanitarne dla organizacji wesel i imprez okolicznościowych

Powrót do spisu treści

Jakie są zasady przemieszczania się

Pieszo mogą się poruszać jednocześnie dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie, chyba że:

  • zakrywają usta i nos
  • zachowanie tej odległości nie jest możliwe ze względu na opiekę nad dzieckiem do lat 13. lub osobą niepełnosprawną
  • są to osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące.

Środkami transportu publicznego oraz samochodami przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób, z wyłączeniem pojazdów do przewozu osób niepełnosprawnych, łącznie z kierowcą można w tym samym czasie przewozić nie więcej osób niż wynosi nie więcej osób niż wynosi 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Od 1 lipca 2020 roku można przewozić maksymalną liczbę pasażerów:

  • statkami w żegludze krajowej
  • samolotami.

Samolotem nie może podróżować pasażer:

  • którego temperatura ciała jest równa albo przekracza 38°C
  • który nie złożył podczas odprawy oświadczenia o stanie zdrowia według wzoru udostępnionego  przez przewoźnika lotniczego
  • który nie przestrzega obowiązku zakrywania ust i nosa.

Powrót do spisu treści

Kogo dotyczy obowiązek zasłaniania ust i nosa

Od 10 października 2020 roku trzeba zasłaniać usta i nos za pomocą maseczki, maski, przyłbicy, odzieży lub jej części albo kasku ochronnego:

  • w środkach publicznego transportu zbiorowego
  • w miejscach ogólnodostępnych
  • w samolocie.
  • w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

Miejsca ogólnodostępne to między innymi:

  • drogi i place, teren cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsca postoju pojazdów, parkingi leśne
  • tereny nieruchomości wspólnych oraz tereny takich nieruchomości o innych formach posiadania
  • zakłady pracy oraz w budynki użyteczności publicznej przeznaczone na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny
  • obiekty handlowe lub usługowe, placówki handlowe lub usługowe i na targowiskach (stragany).

Nie musisz zasłaniać nosa i ust:

  • w pojeździe samochodowym, w którym przebywają lub poruszają się: co najmniej jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem
  • jeżeli nie pozwala na to twój zdrowia, cierpisz na całościowe zaburzenia rozwoju, jesteś niepełnosprawny intelektualnie w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielny
  • wykonujesz czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach, pod warunkiem że nie obsługujesz bezpośrednio interesantów lub klientów
  • kierujesz środkiem publicznego transportu zbiorowego (np. autobusem, tramwajem)
  • jesteś duchownym w czasie sprawowania kultu religijnego
  • jesteś żołnierzem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych lub jesteś funkcjonariuszem Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego i wykonujesz zadania służbowe (musisz stosować środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności)
  • przebywasz na stałe lub czasowo w budynku użyteczności publicznej, który jest przeznaczony na potrzeby wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, chyba że zarządzający takim budynkiem postanowi inaczej
  • przebywasz na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży
  • jesteś kierowcą, który wykonuje przewozy drogowe w załodze
  • kierujesz statkiem, jeżeli urządzenie sterowe znajduje się w osobnym pomieszczeniu albo armator statku zapewni oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność
  • jesteś sędzią, trenerem lub uprawiasz sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych
  • jesteś członkiem personelu lotniczego przebywającego w kabinie pilota
  • zawierasz związek małżeński
  • jedziesz konno

Maseczki nie musi nosić dziecko do ukończenia 5. roku życia.

Maseczek nie muszą nosić również uczniowie i dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym oraz osoby zatrudnione w przedszkolu, szkole lub placówce oświatowej – na ich terenie, chyba że kierujący takim podmiotem postanowi inaczej.

Pamiętaj! Na żądanie Policji, straży gminnej, Straży Granicznej na lotniczych przejściach granicznych, a na obszarze kolejowym, w pociągach oraz w pomieszczeniach przeznaczonych do obsługi podróżnych korzystających z transportu kolejowego na dworcach kolejowych również na żądanie straży ochrony kolei, należy okazać zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

Możesz odsłonić nos i usta:

  • kiedy trzeba zidentyfikować lub zweryfikować twoją tożsamość
  • kiedy korzystasz z usługi, jeżeli jest to niezbędne do jej świadczenia
  • żeby umożliwić komunikację z osobą doświadczającą trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się
  • w czasie spożywania posiłków lub napojów w lokalu gastronomicznym ogródku gastronomicznym, wydzielonej strefie gastronomicznej
  • w czasie spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc.

Powrót do spisu treści

Jak dodatkowo zabezpieczać pracowników

Od 2 kwietnia 2020 roku do odwołania, jeśli zatrudniasz pracowników, niezależnie od podstawy zatrudnienia, musisz im zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa:

  • jednorazowe rękawiczki ochronne, aby w nich wykonywali swoje obowiązki, lub
  • dostęp do środków do dezynfekcji rąk
  • stanowiska pracy poszczególnych pracowników muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii.

Przeczytaj szczegółowe zalecenia sanitarne dla biur.

Przeczytaj szczegółowe zalecenia sanitarne dla zakładów pracy.

Przeczytaj szczegółowe zalecenia sanitarne dla zakładów przemysłowych.

Powrót do spisu treści

Zasady odbywania kwarantanny i izolacji domowej

Kwarantanna po przekroczeniu granicy

Od 3 lipca 2020 roku zniesiono całkowicie obowiązek odbywania 14-dniowej kwarantanny dla polskich obywateli po powrocie do kraju.

Kwarantannę nadal muszą odbywać cudzoziemcy wjeżdżający do Polski.

Od 2 września 2020 roku kwarantanna po przekroczeniu granicy trwa 10 dni.

Obowiązek odbywania kwarantanny nie dotyczy:

  • załogi statków morskich, śródlądowych lub powietrznych
  • rybaków, w tym:
    • marynarzy lub rybaków powracających z zagranicy, również innymi środkami transportu niż statek, po zakończeniu zatrudnienia na statku
    • marynarzy lub rybaków mających miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej schodzący ze statku w polskim porcie po upływie okresu pracy na statku w celu bezzwłocznej repatriacji
    • marynarzy lub rybaków udających się do portu, również innym niż statek środkiem transportu, celem bezzwłocznego podjęcia zatrudnienia na statku
    • osoby wykonujące pracę lub świadczące usługi na statkach lub morskich platformach wydobywczych i wiertniczych, na podstawie innego stosunku pracy niż marynarska umowa o pracę
  • członków obsady pociągu
  • kierowców wykonujących przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego lub międzynarodowego transportu kombinowanego
  • kierowców wykonujących przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego lub międzynarodowego transportu kombinowanego powracający z zagranicy innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy, w celu odbioru odpoczynku na terenie Polski lub po odebraniu odpoczynku za granicą, oraz po przerwie w świadczeniu pracy
  • wykonujących w Polsce lub państwie sąsiadującym prace związane z przygotowaniem lub realizacją inwestycji w zakresie terminalu lub inwestycji towarzyszących inwestycji w zakresie terminalu, strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych lub strategicznych inwestycji w sektorze naftowym
  • kierowców wykonujących przewozy drogowe pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy
  • kierowców wykonujących przewóz drogowy pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, w zarobkowym międzynarodowym transporcie drogowym osób (od 18 maja 2020 roku)
  • pracujących w gospodarstwie rolnym, które znajduje się po obu stronach granicy
  • żołnierzy Sił Zbrojnych RP lub żołnierzy wojsk sojuszniczych, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa, wykonujący zadania służbowe
  • członków misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych i przedstawicieli organizacji międzynarodowych, także członków ich rodzin, którzy przekraczają tę granicę w celu odbycia tranzytu do innego państwa, trwającego nie dłużej niż 24 godziny liczone od momentu przekroczenia polskiej granicy
  • obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonków i dzieci przejeżdżających przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do miejsca zamieszkania lub pobytu
  • inspektoratów administracji morskiej lub uznanej organizacji
  • uczniów i studentów uczących się w Polsce
  • obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonków i dzieci
  • osób odbywających żeglugę pływającymi jednostkami rekreacyjnymi pomiędzy portami państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) –stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, bez zawijania do portów państw trzecich
  • osób wjeżdżających na terytorium Polski w celu przejazdu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do miejsca zamieszkania lub pobytu przez cudzoziemców posiadających zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) –strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonków i dzieci
  • obywateli Rzeczypospolitej Polskiej oraz cudzoziemców, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Rzeczypospolitej Polskiej albo pozostają pod stałą opieką obywateli Rzeczypospolitej Polskiej
  • osób wykonujących za granicą prace związane z ochroną polskiego dziedzictwa kulturowego, w tym prace konserwatorskie, inwentaryzacyjne i  badawcze, realizowane w ramach projektów ministerstwa kultury
  • obywateli Polskich oraz cudzoziemców, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Polskich albo pozostają pod stałą opieką obywateli Rzeczypospolitej Polskiej
  • pasażerów samolotu wykonującego lot międzynarodowy z lotniska położonego na terytorium państwa nieobjętego zakazami w ruchu lotniczym, z wyjątkiem pasażera statku powietrznego wykonującego lot międzynarodowy z lotniska położonego na terytorium Białorusi, Ukrainy lub Rosji
  • zawodników, członków sztabu szkoleniowego, lekarzy, fizjoterapeutów lub sędziów, w międzynarodowych zawodach sportowych organizowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski albo organizowanych przez międzynarodową organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do takiej federacji lub polski związek sportowy, a także przez akredytowanych dziennikarzy
  • studentów, uczestników studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, a także doktorantów uczących się w Polsce lub, w przypadku obywateli Polskich, w innych krajach
  • osób prowadzących działalność naukową w Polsce lub, w przypadku obywateli Polskich, w innych krajach.

w celu przejazdu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do miejsca zamieszkania lub pobytu przez cudzoziemców posiadających zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonków i dzieci.

Osoba przekraczająca granicę, która nie podlega kwarantannie, musi udokumentować Straży Granicznej cel jej przekroczenia.

Powrót do spisu treści

Kwarantanna z powodu narażenia na zakażenie SARS-CoV-2

Obowiązkową kwarantanną objęte są również osoby z powodu narażenia na zakażenie SARS-CoV-2 a u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, albo, które miały styczności ze źródłem zakażenia.

Kwarantanna ulega zakończeniu po 10 dniach licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności. W uzasadnionych przypadkach właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny może zdecydować o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny.

Izolacja domowa osób z rozpoznaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub zachorowania na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19)
Osoby z rozpoznaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub zachorowania na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) mogą zostać skierowane do izolacji w warunkach domowych. W takim przypadku, nie później niż w siódmej dobie odbywania izolacji, otrzymują na wskazany numer telefonu, wiadomość tekstową o konieczności skontaktowania się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, w celu uzyskania informacji o czasie trwania izolacji domowej.

Zakończenie izolacji następuje:

  • po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów – w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi:
    • w izolacji szpitalnej albo w izolatorium, chyba że lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem przedłuży okres tej izolacji
    • w izolacji w warunkach domowych, chyba że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, przedłuży okres jej trwania\
  • po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2– w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych, chyba że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, przedłuży okres jej trwania.

W przypadku osób wykonujących zawód medyczny lub sprawujących opiekę nad osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej, lub przypadkach uzasadnionych klinicznie zakończenie izolacji pacjenta, który uzyskał dodatni wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, następuje po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku tego testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych, niezależnie od liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 i od rodzaju objawów klinicznych.

Powrót do spisu treści

Wynagrodzenie za czas odbywania kwarantanny

Jeśli twój pracownik został poddany kwarantannie i chce uzyskać wynagrodzenie lub świadczenie pieniężne z tytułu choroby za okres odbywania kwarantanny, musi przedstawić tobie – jako płatnikowi składek – pisemne oświadczenie potwierdzające jej odbycie. Ma na to 3 dni robocze od dnia zakończenia kwarantanny. Może to zrobić elektronicznie lub faxem. Oświadczenie jest dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy, w okresie odbywania obowiązkowej kwarantanny i powinno zawierać:

  • dane pracownika, w tym: imię i nazwisko, numer PESEL
  • serię i numer paszportu, jeżeli był okazywany Straży Granicznej w ramach kontroli
  • dzień rozpoczęcia obowiązkowej kwarantanny
  • podpis.

Zobacz wzór “oświadczenia o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy”.

Masz 7 dni na przekazanie oświadczenia pracownika o odbywaniu przymusowej kwarantanny do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Możesz to zrobić elektronicznie, za pomocą PUE ZUS lub faxem.

Zobacz instrukcję, jak złożyć oświadczenie przez portal PUE ZUS wraz z wnioskiem ZAS-53.

Możesz zwrócić się do Państwowej Inspekcji Sanitarnej z wnioskiem o weryfikację danych, które pracownik zawarł w oświadczeniu. Wniosek musisz uzasadnić.

Osoby odbywające kwarantannę podlegają zwolnieniu z niej na czas wykonania testu diagnostycznego SARS-CoV-2 oraz na czas niezbędny do dojazdu z miejsca obowiązkowej kwarantanny do miejsca wykonania tego testu i z powrotem. Dojazd może odbyć się wyłącznie samochodem, którego posiadaczem jest osoba odbywająca kwarantannę.

Ważne! Właściwy inspektor sanitarny może, w uzasadnionych przypadkach, skrócić lub zwolnić osobę powracającą z zagranicy z obowiązku odbycia kwarantanny.

Powrót do spisu treści

Jakie są ograniczenia w pracy urzędów publicznych

Od 22 kwietnia 2020 roku urzędy administracji publicznej lub jednostki organizacyjne wykonujące zadania o charakterze publicznym, mogą ograniczyć wykonywanie zadań wyłącznie do tych, które są niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom oraz zadań określonych przez ten urząd lub jednostkę, w sposób wyłączający bezpośrednią obsługę interesantów w zakresie:

  • rejestracji stanu cywilnego
  • ewidencji ludności i dowodów osobistych
  • pomocy społecznej
  • świadczenia usług komunalnych
  • działań urzędów pracy, w tym wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią SARS-CoV-2
  • wydawania praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych
  • administracji architektoniczno-budowlanej, w tym:
    • decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego
    • decyzji o pozwoleniu na budowę, sprzeciwu do zgłoszenia robót budowlanych lub decyzji o pozwoleniu na użytkowanie
    • decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej
    • decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej
  • ochrony środowiska, w tym:
    • decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji
    • decyzji zezwalającej na usunięcie drzew lub krzewów
    • decyzji zezwalających na odzysk, przetwarzanie lub zbieranie odpadów lub zezwoleń na zmianę klasyfikacji od-padów na produkty uboczne
    • decyzji dotyczących pozwoleń zintegrowanych
  • korzystania z wód, w zakresie zgody wodnoprawne
  • przebudowy lub remontu infrastruktury telekomunikacyjnej istniejącej w pasie drogowym drogi publicznej, lokalizowania infrastruktury telekomunikacyjnej w pasie drogowym drogi publicznej, udostępnienia przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu kanału technologicznego oraz zajęcia pasa drogowego drogi publicznej w celu umieszczenia w nim infrastruktury telekomunikacyjnej lub prowadzenia robót w tym pasie dotyczących infrastruktury telekomunikacyjnej.

Decyzje o rodzaju i formie wprowadzanych ograniczeń są zamieszczane w ogłoszeniu, na stronie internetowej urzędu lub jednostki oraz w siedzibie urzędu lub jednostki.

Od 25 maja 2020 roku w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym w tym samym czasie, w jednym pomieszczeniu nie może przebywać więcej niż 1 osoba na jedno stanowisko obsługi, z wyłączeniem osób realizujących zadania w zakresie obsługi interesantów. Nie dotyczy to:

  • dziecka do ukończenia 13. roku życia
  • osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osoby, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie
  • osoby o ograniczonej możliwości prowadzenia własnych spraw w urzędzie
  • osoby wymagającej pomocy tłumacza
  • innych osób, jeżeli przepisy tak stanowią.

Powrót do spisu treści

Przeczytaj szczegółowe zalecenia sanitarne dla urzędów.

źródło: biznes.gov.pl

Udostępnij
Close Search Window