Aktualności|

Bezpłatne warsztaty regionalne dla przedstawicieli sektora MŚP

Zapraszamy na warsztaty organizowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Warsztaty dotyczą tematyki społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw (CSR) i znaczenia innowacji dla zrównoważonego rozwoju.  Warsztaty będą prowadzone przez firmę Goodbrand. W Łodzi warsztaty odbędą się 23 września 2020 r. w sali konferencyjnej GPI FE, ul. Moniuszki 7/9.

Dlaczego warto wziąć udział w warsztacie:

  • poznasz praktyczne narzędzia, które pozwolą Ci zarządzać obszarami wpływu przedsiębiorstwa na co dzień,
  • zwiększysz swoją konkurencyjności na rynku poprzez zastosowanie elementów CSR i SDG,
  • nauczysz się jak krok po kroku budować strategię rozwoju przedsiębiorstwa w oparciu o CSR,
  • dowiesz się jakie innowacje pozwolą Ci zmienić model biznesowy tak by osiągać korzyści ze zrównoważonego rozwoju,
  • uporządkujesz wiedzę z zakresu standardów odpowiedzialnego biznesu.

 Program warsztatów składa się z trzech bloków tematycznych:

BLOK I – TEORETYCZNY

„Skąd to się wzięło”

Wprowadzenie do tematu CSR i zrównoważonego rozwoju, wyjaśnienie podstawowych pojęć, pokazanie historii i ewolucji podejścia w biznesie.

„W jakim otoczeniu działamy”

Prezentacja trendów konsumenckich i rynkowych rzutujących na obszar sustainability/CSR, zmian zachodzących w biznesie oraz najlepszych praktyk sustainability/CSR w sektorze MŚP w Polsce

„Innowacje w służbie zrównoważonego rozwoju”

Pokazanie dlaczego zrównoważony rozwój może być akceleratorem innowacji budujących przewagę konkurencyjną przedsiębiorstw i zaprezentowanie przykładów innowacji w służbie zrównoważonego rozwoju.

„Wsparcie innowacji przez NCBiR”

Prezentacja przedstawiciela NCBiR na temat wsparcia innowacyjności w Polsce.

BLOK II – REGIONALNY

„Wyzwania gospodarcze, środowiskowe i społeczne naszego regionu”

Przedstawienie kluczowych wyzwań gospodarczych, społecznych i środowiskowych sformułowanych w kluczowych dla regionu dokumentach, prezentacja wiodących branż, sektorów i inteligentnych specjalizacji oraz możliwości uzyskania wsparcia finansowego na prowadzenie działań CSR

„Innowacyjny potencjał regionu”

Zaprezentowanie potencjału innowacyjnego regionu, projektów wspierających rozwój innowacji na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz podmiotów wspierających rozwój innowacji w regionie.

„Dobre praktyki CSR z naszego regionu”

Prezentacja dobrych praktyk odpowiedzialnego biznesu realizowanych przez przedsiębiorstwa z  regionu, z podziałem na małe i średnie oraz duże firmy, z uwzględnieniem kluczowych branż regionu.

BLOK III – PRAKTYCZNY

„Kim są moi interesariusze”

Ćwiczenie z mapowania interesariuszy za pomocą metodologii GoodBrand InvolverTM

„Jakie są moje cele i zobowiązania”

Ćwiczenie z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDG) oraz przybliżenie darmowego narzędzia pozwalającego dobrać firmom cele adekwatne do profilu swojej firmy.

„Strategia CSR – od czego zacząć”

Praca w grupach nad założeniami strategii CSR przykładowej firmy. Przekazanie uczestnikom wskazówek na jakie pytania powinni sobie odpowiedzieć przygotowując strategię oraz z jakich narzędzi strategicznych skorzystać (elementy procesu 4D – design thinking: Discover/Define/Design/Deploy)

„Jak mierzyć wpływ?”

Ćwiczenie polegające na mierzeniu wpływu wybranej inicjatywy CSR w oparciu o matrycę INPUT-OUTPUT-OUTCOMEZgłoszenie uczestnictwa:

Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego na wskazany przez Państwa adres email, organizatorzy warsztatów prześlą kwestionariusz, za pomocą którego będą Państwo mogli sprawdzić w jakich obszarach Państwa przedsiębiorstwa CSR występuje, a w jakich należałoby jego działania usprawnić.

Dane zebrane z kwestionariuszy mają charakter anonimowy, statystyczny i posłużą wyłącznie jako jeden z elementów ćwiczeń podczas warsztatów.

W przypadku pytań prosimy o przesłanie wiadomości na adres:  katarzyna.dinst@mfipr.gov.pl

źródło: wsparcie.sse.lodz

Udostępnij
Close Search Window